Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Návody na skladování potravin

Jak zpracovat zbylou kůru?
Kůru si můžeme klidně nastrouhat do zásoby a pak usušit v pootevřené troubě na pečícím papíře na plechu. Usušenou kůru můžeme použít jak na pečení cukroví a buchet, tak pod maso.

Smažená cibulka
Cibuli můžeme skladovat i jinak. Nasekáme ji najemno a pomalu ji osmažíme dorůžova. I s tukem ji nalijeme do kameninového hrnku a necháme ztuhnout. Pak už stačí vzít lžičku a trochu udloubnout.

Hlávkový salát
Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme.

Skladujeme okurky
Sklizené okurky vydrží dlouho čerstvé, pokud je ponoříme do nádoby s vodou. Měly by být ponořené alespoň šest centimetrů pod vodou a vyměňujeme ji několikrát denně.

Čalamáda
Pokud otevřeme sklenici se zeleninovým salátem nebo čalamádou, musíme ji co nejrychleji sníst, jinak se zkazí. Pokud dáme ale na povrch trošku strouhaného křenu, zelenina se nejen nezkazí, ale dostane také pikantní chuť.

Sušíme houby
Pokud se nám stane, že nám zvlhly houby, můžeme je znovu vysušit v troubě. Jinak se může stát, že by zplesnivěly. Pokud by se tak stalo, je dobré houby okamžitě vyhodit.

Zmrazené droždí
Čerstvé droždí můžeme zmrazit až na tři měsíce. Rozmrazujeme je ve vlažném mléce. Můžeme ho také přidávat jako koření do polévek.

Skladujeme uzeniny
Rozkrojené uzeniny nám nevyschnou, pokud je potřeme sádlem nebo je zabalíme do papíru a uložte do trouby. Suché salámy je nejlepší zavěsit na suché místo a občas je potřete olejem, zachovají si tak svoji výbornou chuť a nikdy nevyschnou.

Pažitka
Pokud uchováváme pažitku ve sklenici s vodou, po několika dnech se zkazí. Lepší je vložit ji do plastikového sáčku a nechat ji v lednici. Takto vydrží až 12 dní.

Skladujeme jablka
Jablka ukládáme nejlépe do sklepa na dřevěné police, stopkami nahoru, neměly by se vzájemně dotýkat. Skladovat se dají téměř všechny druhy jablek kromě podzimních druhů.

Skladujeme vejce
Vajíčka vydrží v ledničce obvykle tři až čtyři týdny, při pokojové teplotě jen týden. Nikdy vajíčka neskladujeme špičkou dolů.

Skladování okurek
Zaručeně nehnijí, když je uložíme na skleněné tabule, nakládané okurky také nikdy nevyndáváme ze sklenice rukou, rychleji se pak kazí a plesniví.

Skladování ořechů
Ořechy zvlášť dobře uchováme na suchém písku, vlašské ořechy potřebují po sklizení důkladně vyschnout, aby neplesnivěly. Potom je skladujeme v látkových sáčcích.

Skladujeme salám
Tvrdé salámy, které skladujeme zavěšené na suchém místě, bychom měli jednou za čas potřít olejem, aby nevyschly. Zachovají si svou delikátní chuť.

Čerstvé koláče
Koláče a sušenky zůstanou déle čerstvé, když do plechové krabice nebo do vzduchotěsné dózy, kam se mají ukládat, přidáme kousek jablka nebo cukru.

Zmrazujeme potraviny
Zásadou je, že rozmražené potraviny již nezmrazujeme, hrozí nebezpečí otravy potravinami! Další zásada je, že nikdy nedávejte do mrazáku teplé potraviny, vzniká tím mnoho vlhkosti a námrazy.

Zmrazená rýže
Uvařenou studenou rýži vložíme do vhodné nádoby. Zmrazená vydrží až osm měsíců. Rozmrazovat by se měla v sítu asi 10 minut v páře nad vařící vodou.

Zmrazené ovoce
U zmrazování ovoce platí, že čerstvé správně zabalené ovoce vydrží v mrazáku až 10 měsíců. Bobuloviny před zmrazením pořádně osušíme, jinak budou po rozmrazení rozměklé. Při rozmrazování je přelijeme horkou oslazenou vodou. Ovoce si tak uchová barvu.

Zmrazená vejce
Do mrazáku nedáváme celá syrová vejce, byla by pak příliš hustá. Vejce buď nejprve ušleháme do pěn. Nebo zmrazujte bílky a žloutky zvlášť.

Zmrazené bylinky
Petrželka a i ostatní zelené bylinky, které si doma vypěstujeme, se dají dobře zmrazit. Bylinky se omyjí, otrhají stonky, osuší a zamrazí. Potom už jen kousek zmrzlých bylinek odlomíme a bylinky rozlámeme na malé kousky třeba do polévek.

Zmrazování palačinek
Když děláme palačinky, můžeme si jich připravit víc než obvykle. Můžeme je totiž zamrazit. Přijdou vhod, když přijde nečekaná návštěva s hladovými dítky. Mezi každou palačinku vložíme pergamenový papír, zabalíme je a dáme do mrazáku. Vyndáme vždy jen tolik, kolik potřebujeme.

Sušení bylinek
Čerstvé bylinky rozložíme na papírový ručník a dáme je do mikrovlnky spolu se sklenicí vody. Sušíme je asi 30 vteřin při největším výkonu. Pak zkontrolujeme, zda jsou usušené, pokud ne, postup opakujeme.

Mrazíme guláš
Pokrmy jako guláše a podobné zmrazíme nejprve v hrnci vyloženém alobalem. Zmrazenou náplň vyndáte, zabalíte a uložíte do mrazáku. Před jídlem ho dáme rozmrazit, objemově se vejde do hrnce.

Skladování vína
Láhve s vínem skladujte vždy naležato. Víno musí korek neustále zavlažovat, jinak vysychá a do láhve by mohl pronikat vzduch. Víno stojící v láhvích ztrácí vůni stejně jako víno uchovávané v ledničce.

Zbylé víno
Zbylé víno není třeba vylévat. Nalijte je do nádobky na led a nechte zmrazit. Tak máme vždycky v zásobě několik kostek vína k dochucení omáček nebo dezertů. Vínem můžete také vylepšit vinný ocet, bude výraznější.

Otevřený sekt
Nemáte uzávěr na načatou láhev sektu? V tomto případě zabalte hrdlo pevně do kusu alobalu nebo dovnitř zasuňte stříbrnou či postříbřenou lžíci střenkou dolů. Tak ze sektu nebude unikat kysličník.

Oddělujeme před zmrazením
Potřebujeme-li zmrazit karbanátky, steaky nebo kotlety, které se v mrazáku často slepí, jednoduše je proložíme kousky pečícího papíru nebo potravinářské fólie. Snadno pak odebereme potřebné množství a nemusíme rozmrazovat všechno.

Nezralé ovoce
Nezralé broskve nebo zelená rajčata dozrají rychleji v krabici přikryté novinovým papírem a postavené na temném místě. Nezralé avokádo rychleji dozraje, když dáme plody do mísy a zasypeme moukou.

Ředkvičky
Když svazek ředkviček vložíme do vody natí dolů, zůstanou mnohem déle čerstvé. Ředkvičky podporují chuť k jídlu, takže si před jídlem dejte jednu ředkvičku a budete mít hlad jako vlk.

Česnek v oleji
Česnek je jedno z nejzdravějších koření, které obsahuje důležité vitamíny. Když stroužky česneku uchováváme v oleji, dlouho vydrží, ale olej potom nasákne jeho vůní a výborně se potom hodí do salátů.

Konzervy
Obsah konzerv vždy ihned spotřebujeme nebo je alespoň přeložíme do jiné nádoby. Nikdy je neuchováváme v plechovce. Konzervy s vydutým víčkem vyhazujeme, jsou zkažené!!!!

Maso v obalech
Maso kupované v uzavřených obalech a fóliích ihned vybalujeme, omyjeme, potřememe olejem a dáme do ledničky. Takto ošetřené maso vydrží tři dny. Maso v těchto obalech nikdy neskladujeme.

Zelenina v lednici
V příslušné přihrádce ledničky nebude zelenina tak hnít, pokud do ní vložíme suchou mycí houbu nebo ji vyložíte krepovým kuchyňským papírem. Odsajeme tak přebytečnou vlhkost.

Suchý koláč
Pokud se stalo a koláče nám vyschly a ztvrdly, budou zase jako čerstvé, když je potřete mlékem a krátce je necháme rozpéci v troubě. Pevné pečivo ostatně vydrží mnohem déle, když se v alobalu uchovává v ledničce.

Skladování uzenin
Pokud se nám v lednici shromáždí více uzenin, není důvod je vyhazovat. Čerstvější z nich pečlivě zabalíme, zbavíme vzduchu a dáme je do mrazáku. Zbytek ihned spotřebujeme. Zmrazené uzeniny můžeme použít na pizzu nebo do gulášové polévky.
Posledni komentare
03.04.2010 09:01:31: výborné ragy. pepiček
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011