Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Jak pečovat o Vaši podlahu

Jak vybrat tu správnou podlahu?

Základem pohody je podlaha
Podlaha je důležitou součástí stavby, nikoli jakýmsi interiérovým doplňkem. Proto výběr jejího povrchu nemůže být nahodilý, je nákladnou záležitostí a je na dlouho. Má především splňovat nároky, které na ní bude klást provoz domácnosti.

Podlaha se skládá z několika konstrukčních vrstev:
      - nosné části
      - izolace
      - ochranné části (v podobě potěru a stěrky)

Povrchová úprava je upravený povrch podlahy v podobě koberce nebo jiné podlahové krytiny. Před nákupem krytiny je potřeba si ujasnit několik základních věcí. K čemu bude sloužit, jak frekventovaný na ní bude provoz, míra vlhkosti i její rozměry. Pokud budete podlahovou krytinu sjednocovat do dvou či více prostorů, měly by být podlahy v jedné úrovni, aby nevznikl problém při napojování.

Dřevěná klasika – rozlišujeme dva druhy dřevěných podlahových krytin a to podle způsobu zpracování výchozí suroviny na:
     - parketové
     - dýhové
První skupinu tvoří masivní a vícevrstvé parkety, palubky, vlysové a mozaikové podlahy. Podle způsobu pokládky se dělí na lepené a plovoucí. V životnosti vedou parkety vyrobené z jednoho kusu masivního tvrdého dřeva např.: dub, buk, javor, jasan, ořech, merbau, bambus atd… Díky tloušťce materiálu se dají renovovat broušením a následným ošetřením povrchu. Lze je lakovat, napouštět vosky či oleji.

Dýhové či vícevrstvé dřevěné podlahové komponenty, do nichž patří plovoucí podlahy. Nášlapnou vrstvu tvoří stejné dřeviny jako u masivních výrobků. Povrchová úprava je vytvrzená akrylátovým lakem. Tento lak je odolný vůči poškrábání. Střední část tvoří dřevěná dýha, HDF nosná dřevovláknitá deska a spodní část je z akustické vrstvy proti kročejovému hluku.

Co lze očekávat od dřevěné podlahy:
       + krásný přírodní materiál
       + dlouhodobá užitná hodnota
       + možnost vícenásobné renovace
       + příjemný teplý povrch
       + minimální usazování prachu, vhodná pro alergiky
      —barevná nestálost, citlivost na světlo
      —citlivost vůči vlhkosti
     —náročnost opravy při poškození nebo opotřebení ( lakovaná podlaha se musí celá obrousit a nalakovat několika vrstvami speciálních laků)
      — omezený výběr dřevin při instalaci podlahového vytápění
      — vyšší cena
      — hořlavost

Laminátová plovoucí podlaha – nejdokonalejší napodobenina dřevěné podlahy, má výborné praktické vlastnosti a přesvědčí i jednoduchou pokládkou. Spojení díky péru a drážce je nenáročné a zároveň přesné a pevné. Ačkoli laminátové podlahy nepovažují někteří odborníci za adekvátní náhradu dřevěných podlah, pravdou zůstává, že užitné vlastnosti jsou často shodné pokud ne lepší, než v případě dřevěných podlah. Řeč je samozřejmě o kvalitních laminátových podlahách, ne o levných výrobcích z hypermarketů.

Skladba laminátové podlahy:
       horní ochranná vrstva, zajišťuje povrchovou odolnost podlahy
       dekorační vrstva, dokonalá fototapeta
       vysoce kvalitní dřevovláknitá deska HDF
       spodní vrstva – zajišťuje rozměrovou stabilitu
       tlumicí podložka na snížení hlučnosti

Co lze očekávat od laminátové podlahy:
       + ve srovnání s dřevěnými podlahami nižší cena
       + rychlá pokládka
       + dobrá odolnost
       + vhodná pro podlahové topení – má nižší tepelný odpor než dřevěná         podlaha
       + světlostálost
       + neomezený výběr dřevěných dekorů
       + jednoduchá údržba a čištění – nemusí se leštit, lakovat ani voskovat
      —oprava jen výměnou lamel
      —citlivost nosné vrstvy vůči vlhkosti
      —chladný tvrdý povrch

PVC – polyvinylchlorid nebo jednoduše vinyl se vyrábí polymerizací chlóru. Krytiny vznikají rozpouštěním PVC granulátu a jeho válcováním při vysoké teplotě. Existují jednovrstvé homogenní PVC krytiny bez příměsí a vícevrstvé lisováním spojované heterogenní. Heterogenní se skládají z nášlapné průhledné vinylové vrstvy, pod níž je dekorační vzor a vrstva pěnového podkladu různé síly. Celková tloušťka PVC krytin se pohybuje od 0,8 mm do 4 mm. Moderní PVC podlahy jsou opatřeny antibakteriální a protiplíšňovou úpravou. PVC podlahu můžete jen položit nebo fixovat částečně na okrajích, nebo celoplošně. Nesvařují se tepelně, možný je v případě potřeby studený svár.

Co lze očekávat od PVC:
       + výborné mechanické vlastnosti – obyvatelnost, pružnost, pevnost
       + jednoduchá údržba, nižší náklady během užívání
       + možnost pokládky na původní krytinu
       + široké možnosti dezénových řešení
       + nižší pořizovací cena
      —možnost mechanického poškození, například proseknutím
      —citlivost na kvalitu a rovnost podkladu


Koberce – jsou cenově přístupné, působí příjemně, mohou se z nich vytvářet libovolné obrazce na podlaze. Dokonce některé je možné označit za trendové. I když největší sláva koberců minula, není možné tvrdit, že v reprezentativním obývacím pokoji nebo luxusní ložnici budou vypadat nemoderně, lacině nebo fádně. Můžeme vybírat od jednobarevného přírodního materiálu přes rozličné barevné tóny až po pestře vzorované koberce v mnoha kvalitních i cenových úrovních.

Koberce se prodávají v šířích 3,66 a 4 metry. Méně obvyklá je šíře 3 a 5 metrů. U místností širších než je šířka koberce, je třeba koberec spojovat. Koberce se spojují po vlase, jehož sklon vidíte pouhým okem. Nezapomeňte na sokly. Ty se řežou na šířku 5 nebo 6 cm. Používají se z horní strany obšité pásy koberce, které se lepí na stěnu. Druhým používaným způsobem je nalepení do plastové lišty, která je připevněna na stěně.

Co lze očekávat od koberce:
       + nižší pořizovací cena
       + příjemný teplý povrch
       + velká rozličnost barevných odstínů
       + rychlá pokládka
      —usazování prachu
      —nevhodný pro alergiky
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011