Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Višně

Morela pozdní

Původ: Velmi stará francouzská odrůda. Byla vypěstována pravděpodobně v zámeckých zahradách v Château Moreille. U nás je značně rozšířena a je hlavní odrůdou tržního sortimentu višní. Pěstuje se hojně v celé západní Evropě.

Vlastnosti stromu.

Vzrůst: Zpočátku roste slabě až středně, v plné plodnosti slabě.

Koruny: Jsou malé, kulovité, převislé. Hlavní větve rostou šikmo nahoru, postranní jsou převislé. Má sklon k vyholování.

Výhony: Jsou středně dlouhé, slabší, rovné, šedohnědé, slabě stříbřité. Lanticely jsou malé, světle šedé, kulaté.

Pupeny: Jsou malé, vejčité (vejcovité), holé, středně odstávají. Květní pupeny, které jsou kulovité, se většinou vytvářejí na jednoletém dřevě. Internoida jsou středně dlouhá až kratší.

Listy: Jsou středně velké, tlustší, široce vejčité i opakvejčité, hladké, tmavě zelené, pololesklé, hruběji pilovité. Špičku (hrot) mají delší. Palístky jsou střední i menší.

Květy: Jsou sestaveny v chocholících, na kratších stopkách. Korunní plátky jsou bílé, zakulacené, dotýkají se. Blizna je v úrovni prašníků.

Opylovací poměry: Je samosprašná. Sama je dobrým opylovačem. Kvete středně pozdně až pozdně.

Vlastnosti plodu.

Plod: Je středně velký až větší, 10 plodů váží asi 55 g. Velikost značně závisí na agrotechnice, zejména na řezu stromů. Tvar má kulovitý až tupě vejčitý (vejcovitý). Břišní strana je mírně klenutá, někdy poněkud smáčknutá. Rýha je mělká. Zadní strana je mírně klenutá. Jamka čnělečná je patrná.

Slupka: Je tenká, tmavě hnědočervená až černě hnědá, matně lesklá. Lze ji oddělit od dužiny.

Stopka: Je středně dlouhá, tlustší, světle zelená, někdy načervenalá, u stopečné jamky kuželovitě zesílená, s pastopkou a u některých plodů s jedním až dvěma palístky. Jamka stopečná je mělká, pravidelná.

Dužina: Je měkká, tmavě až kalně červená, šťavnatá. Chuť je trpce nakyslá až kyselá, se slabým aromatem hořkých mandlí. Je dobrá, ale pro přímý konzum přece jen příliš kyselá. Šťáve je velmi barvící.

Pecka: Je střední až velká, široce vejčitá (vejcovitá) s výraznou špičkou (hrotem). 10 pecek váží asi 3,5 g. Dobře se odděluje od dužiny.

Doba zrání: Zraje v 8. třešňovém týdnu, obvykle ve 3. dekádě července, někdy začátkem srpna. V plné zralosti se může sklízet bez stopek. Hodí se pro mechanizovanou sklizeň.

Hospodářské vlastnosti.

Plodnost: Je neobyčejně raná, velmi vysoká, pravidelná. Vyžaduje však dobrou agrotechniku.

Nároky na prostředí: Daří se na lehkých i těžších půdách. Nesnáší vyšší hladinu podzemní vody. Na suchých stanovištích jsou plody malé. Daří se dobře i ve vyšších polohách.

Odolnost: Proti mrazu ve dřevě je dosti vysoká, v květu dobrá. Je velmi náchylná k monilióze. Plody za dešťů nepukají.

Schopnost k přepravě: Je dosti dobrá.

Celkové zhodnocení.

Přednosti: Mimořádně raná, vysoká a pravidelná plodnost a samosprašnost. Plody jsou vhodné pro konzervárny.

Nedostatky: Pozdní doba zrání a vysoká náchylnost k monilióze.

Pěstitelské poznámky: V současné době je "Morela pozdní" nejvhodnější odrůdou višní jak pro velkovýsadby, tak i pro zahrádky. Může se vysazovat bez opylovačů. Napadení moniliózou lze předcházet řezem a zmlazování stromků. Doporučuje se každým rokem řez nebo jednou za 3 až 4 roky zmlazení stromků. Tím se podpoří tvorba nových plodných výhonů, neboť "Morela pozdní" plodí převážně na jednoletém dřevě.
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011