Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Živý plot

Obklopte svůj dům zelení

Nedílnou součástí samostatně stojícího rodinného domu je jeho oplocení. K ohraničení pozemku se dají výhodně použít tzv. živé ploty, které nejen pozemek oplotí, ale navíc se osvědčily při zkrášlení a doladění celkového vzhledu zahrady.

Výhody živých plotů oceníte hned v několika ohledech. Bydlíte-li v těsné blízkosti hřiště, silnice nebo dálnice a chcete zamezit vnikaní nežádoucího hluku k vaší nemovitosti, můžete si pomoci právě živým plotem. Nesmíte ale čekat úplné zázraky. Vždyť i ten nejlépe navržený a se vší péčí udržovaný živý plot zabrání pronikání hluku jen z 20 %. Vyššího účinku lze dosáhnout jen výstavbou vysoké celistvé stěny nebo protihlukové bariéry.

Proč zvolit živý plot.
Živý plot výborně zabrání nežádoucím pohledům do vaší zahrady. Stejně tak zabrání pohledu na nepříliš pěkný výhled směrem ze zahrady. Použitím již vzrostlejších rostlin dosáhnete kýženého efektu v celkem krátkém časovém úseku. Požadujete-li neprůhlednost živého plotu po celý rok, vyberte si jehličnaté druhy nebo stálezelené listnaté dřeviny. Nejčastěji jsou používány různé odrůdy tújí, protože se snadno udržují a i po úpravách vypadají stále pěkně.

Pokud u vás hraje důležitou roli cena, zjistíte, že finančně dostupnější jsou zejména túje a listnaté keře. Při výsadbě nezapomeňte, že pro údržbu a stříhání plotu musíte mít zajištěn přístup z obou stran. Proto živé ploty nesázejte přímo na hranici pozemku.

Živý plot zajistí z celkového pohledu dostatečnou intimitu a je také účinnou ochranou před prachem a nárazovým větrem. Nevýhodou tohoto duhu oplocení je nutná každoroční údržba z důvodu zachování estetické kvality porostu. Jednotlivé druhy dřevin nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde získáte také informace o tom, jaké množství rostlin bude potřeba zakoupit a jak o ně máte správně pečovat.

Údržba živého plotu.
S živým plotem je daleko více práce než s klasickými ploty. Musíte počítat s poměrně velkou dávkou vlastní trpělivosti, protože na jeho krásu si počkáte až několik let. Výsledek vašeho snažení ale bude stát určitě za to.

Živý plot potřebuje vaši pravidelnou péči. K udržení požadovaného tvaru a hustoty se neobejdete bez zahradnických nůžek s prodlouženou rukojetí a čepelemi. Pokud si chcete ušetřit námahu a zefektivnit práci při zastřihávání delšího porostu, využijte speciální techniku. V nabídce je několik druhů elektrických nůžek v cenách do 6 000 Kč. Liší se jednostranným nebo oboustranným uložením nožů, délkou nožových lišt a jejich roztečí. Volba lišty je odvislá od rozměrů plotu.

Obtěžuje-li vás přítomnost přívodního kabelu k nůžkám, můžete si pořídit akumulátorové provedení. Nevýhodou je jejich větší hmotnost, nižší výkon a časově omezená možnost práce (cca 30 min). Kromě akumulátorového provedení můžete použít i motorový přístroj.

Rady a tipy.
Nejvýhodnější dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu.
Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. Podle druhu a velikosti mladých sazenic vysazujeme na jeden metr 1–5 kusů rostlin. U nestříhaných volně rostoucích plotů se doporučuje 1–2 rostliny, u jehličnanů 2–3, u tvarovaných plotů 3–5 kusů.

Výsadbu provádějte vždy jen do kvalitní zeminy a předem důkladně připravených výsadbových jam.

Sazenice před vysazením důkladně prolijte. Dřeviny nesázejte hlouběji, než byly vysazeny předtím. Příslušnou výšku poznáte podle hnědavého zabarvení kořenového krčku.

Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2krát větší než objem kořenového systému, příp. kořenového balu či kontejneru.

Sazenice s kořenovým balem se vysazují i s ochranným krytím. Jámu zasypte, důkladně upěchujte, vydatně zalijte. U listnatých dřevin seřízněte po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky, s níž jsme sazenice zakoupili.

Vysázený pruh živého plotu pokryjte vrstvou mulče (obsahuje drcenou i tříděnou kůru jehličnatých stromů) na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením.

Péče o živý plot

Živé ploty jsou vkusnými a funkčními doplňky zahrad. Pouhou realizací plotu by však naše starostlivost končit neměla. Aby byly zejména stříhané živé ploty stále atraktivní, musíme jim věnovat řádnou péči.

Pokud již máme jasno a rozhodli jsme se pro pořízení živého plotu, měli bychom ještě popřemýšlet, kolik času budeme chtít každoročně plotu věnovat. Pokud dáváme přednost téměř bezúdržbovému živému plotu, vybereme si dřeviny pro volně rostoucí živý plot. Pokud si však chceme plot udržovat podle vlastních představ a každoroční stříhání nám nevadí, sáhneme po rostlinách pro stříhaný živý plot. Další výhodou stříhaného plotu je rovněž jeho nenáročnost na místo. Pravidelným řezem ho lze udržet při šířce 30 až 50 cm.

Dlouhá minulost tvarování dřevin.
Geometrické tvarování dřevin má svou dlouholetou tradici, která sahá až do starověkého Egypta. Obrovské oblibě se těšilo také v období baroka a rokoka, kdy zahrada, tehdy samozřejmě zámecká či palácová, hýřila množstvím živých stříhaných stěn, labyrintů a ornamentálně komponovaných záhonů.

Tvarování živého plotu.
Aby si živý plot uchoval pěkný tvar, dokonalý, hustý vzhled, a aby nepřerostl a nezabíral příliš místa, musíme ho pravidelně stříhat. Podle typu dřeviny stříháme jednou, dvakrát či až třikrát ročně, jehličnany můžeme zkracovat jen jednou za rok, nejlépe v srpnu. Listnáče stříháme nejlépe v červnu, v srpnu a v říjnu.

Listnáče.
Výchovný řez a pravidelné vedení jsou pro dobrý stav živého plotu nevyhnutelnými operacemi. Velice důležitý je řez v prvních dvou letech. Zejména dřeviny keřovitého rázu, které se rozvětvují nízko u země, je třeba již při výsadbě seříznout o jednu třetinu. Jde sice o zásah razantní, který se navíc ve druhém roce opakuje, díky němu se však rostliny bohatě rozvětvují těsně nad zemí - zabrání se nevzhlednému vyholování odspodu. Tímto způsobem se vytvoří hustý porost, který nám zajistí absenci nežádoucích neobrostlých míst. Bujně rostoucí vzpřímené dřeviny se nemusíme obávat tvarovat ještě razantněji, klidně řezem na 30 až 15 cm od země. V pozdním létě dotvarujeme boční výhony. Během druhé zimy odstraníme hlubokým řezem polovinu loňského obrostu. Až po takovém řezu zahájíme tvarování boků ve více či méně šikmém sklonu. Živý plot se vždy musí rozšiřovat směrem od vrcholu k úpatí, stěna dole u paty by měla být asi o 10 až 20 cm širší než nahoře. Jednak je pak odolnější vůči sněhové pokrývce a silnému větru, jednak je do jeho spodní části zajištěn dostatečný přísun slunečního světla.

Jehličnany.
Jehličnaté stromy nemusíme během prvních dvou let stříhat vůbec. Pokud je to nutné, provedeme pouze řez bočních větví. Vrcholovému výhonu ponecháme volnost růstu až do požadované konečné výšky. Po té, co plot dosáhne požadované výšky, ho můžeme seřezávat i se shora.

Vzrostlé živé ploty.
Vzrostlý živý plot udržujeme pravidelným tvarováním většinou dvakrát do roka (na jaře a koncem léta). Tvar a rovinu udržujeme napnutým provázkem nebo zhotovenou formou. Skutečným uměním je vytváření různých tvarů, prostupů, oken či zubatého cimbuří na jejich vrcholu. Aby byly keře i v těchto náročných místech celistvé, je třeba si vše naplánovat dopředu a vyvázat výhony ke vhodné opoře. Pokud se budeme chtít věnovat takovému tvarování, musíme samozřejmě zvolit dřevinu, která ho umožňuje. Nepravidelné živé ploty jsou na údržbu méně náročné. Při stříhání se snažíme nezasahovat do starého dřeva, v plotu by mohly vzniknout nepěkné díry, což platí zejména u jehličnatých dřevin, které hůře obrůstají.

Obnova zanedbaného živého plotu.
Zanedbané, přerostlé nebo poškozené a proschlé živé ploty lze také napravit. Stálezelené druhy obnovujeme v polovině jara a opadavé v zimě. Hluboký řez provedeme nůžkami nebo pilkou ve dvou etapách - první sezónu jednu stranu a druhou sezónu druhou stranu. Odstranit můžeme až dvě třetiny nadzemní části. Rok předem důkladně přihnojujeme a po sestřihu hnojení zopakujeme.

Doporučovaná výška živého plotu.
Výšku živého plotu volíme podle velikosti a charakteru zahrady. U malých zahrádek by plot neměl přesahovat výšku 120 cm. Vyšší zelená bariéra zbytečně stíní užitkovou plochu záhonů či trávníku a zvyšuje nebezpečí přízemních mrazíků. Zcela nízké živé plůtky se vysazují do otevřených předzahrádek uvnitř města.
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011