Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Úspory energie

Při volbě správného a úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Především musíme brát v úvahu, jaká je zraková náročnost činnosti, kterou chceme v té které části bytu či domu vykonávat. Jiné budou požadavky na osvětlení v pracovně nad psacím stolem a jiné například v jídelně. Dále bychom měli zohlednit věk obyvatel. Je přirozené, že starší lidé mají horší zrak, a tudíž potřebují více světla. Světlo by také mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. A konečně důležitým kritériem pro výběr vhodného osvětlení je také úspora energie.

Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Klasické žárovky.
Nejrozšířenějším typem světelných zdrojů jsou ještě stále klasické žárovky. Jejich hlavní výhodou je nízká cena a poměrně snadný způsob použití. Na druhou stranu jsou ale klasické žárovky velmi nehospodárné. Musíme totiž vzít v úvahu fakt, že elektrická energie se při jejich používání mění z 95 % na teplo a z pouhých 5 % na světlo. Navíc tyto žárovky mají velmi krátkou životnost.
 
Halogenové žárovky.
Na podobném principu jako klasické žárovky pracují též halogenové žárovky. Na rozdíl od klasických žárovek však mají malé rozměry, velmi jasné světlo a delší životnost. Je to dáno tím, že jejich baňka je plněna speciálním plynem s halogeny. Ten redukuje zčernání baňky.
 
Zářivky.
Zářivky jsou, co se týče úspory energie, optimálním světelným zdrojem. Mají až 16krát delší životnost než klasické žárovky. Elektrická energie se u nich přeměňuje na světlo mnohem efektivněji, čímž je zamezeno zbytečnému plýtvání energie.
 
Kompaktní zářivky.
Zcela nejhospodárnějším zdrojem světelné energie jsou kompaktní zářivky. Někdy jsou nesprávně označovány jako úsporné žárovky. Jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Pokud však zvolíme zboží od kvalitního výrobce, můžeme si být jisti dlouhou životností výrobku, čímž se nám naše investice rychle vrátí zpět.
 
Kompaktní zářivky mají malé rozměry, ale na trhu jsou k dostání i takové, které mají velikost klasické žárovky. Díky tomu, že jejich kryt je zespodu opatřen běžnou paticí se závitem jako u obyčejné žárovky, je rovněž jejich použití snadné. Životnost kompaktních zářivek je zhruba 3000 až 15000 hodin, podle typu.
 
Ušetříte, i když zaplatíte zprvu více.
To se pochopitelně odráží na jejich ceně. Životnost obyčejné žárovky je ale v průměru asi jen 1000 hodin. Je tedy jasné, že koupí kompaktní zářivky rozhodně neprohloupíme. Kompaktní zářivky se hodí především do míst, kde svítíme dlouhodobě. Nehodí se užívat například v prostorách, kterými jen procházíme nebo v nichž pobýváme jen poskrovnu.
 
Kompaktní zářivky se totiž naplno rozsvítí až po několika minutách provozu. Na trhu jsou k dostání různé barvy osvětlení, a to jak v teplých, tak v chladnějších odstínech. Je možné zakoupit i takové zářivky, jejichž spektrum se blíží dennímu světlu. Ty jsou vhodné zvláště pro osoby trpící sezónními depresemi způsobenými nedostatkem denního světla v zimních měsících.

Moderní elektrospotřebiče do kuchyně

Moderní kuchyně by neměla být jen místem, kde se připravují pokrmy, ale také jakýmsi obytným prostorem, v němž se schází rodina, zkrátka měla by být místem vzájemné komunikace, rodinného života i odpočinku. Častým jevem, s nímž se hojně setkáváme u nových rodinných domků, je také propojení kuchyně a obývacího pokoje. Rodina tak má možnost být stále pohromadě a když přijdou hosté, nemusí být paní domu v době, kdy připravuje pohoštění, připravena o společenské dění. Obývací část a kuchyně je pak často oddělena barovým pultem.

Také design kuchyní se v mnohém změnil. Moderní elektrospotřebiče již nejsou jen tradičně bílé, ale můžeme si vybrat z nepřeberného množství barev i provedení.
 
Vestavné elektrospotřebiče.
Velkým hitem jsou dnes vestavné elektrospotřebiče. Jejich výhoda spočívá především v tom, že zabírají méně prostoru, což uvítají hlavně majitelé menších kuchyní.
 
Pračky také v kuchyni.
Téměř za samozřejmost již dnes považujeme pořízení myčky nádobí. Kromě myčky se v kuchyni také často objevuje nově i pračka. Je to dáno tím, že mnozí majitelé bytů v panelových domech přistupují k rekonstrukci svých bytových jader. V rámci této rekonstrukce bývají provedeny i úpravy kuchyně. Nové dispoziční řešení prostoru pak umožní umístit pračku do kuchyně a ušetřit tak ve stísněném prostoru koupelny místo například pro větší vanu.
 
Vestavné versus volně stojící.
U vestavných modelů praček i myček nádobí však musíme počítat oproti volně stojícím modelům s poněkud vyšší cenou. Výhodou vestavných myček nádobí je často jejich nižší hlučnost, což uvítáme zvláště v případě, kdy kuchyň tvoří součást obytného prostoru. Co se týče vestavných sporáků, skýtá nám toto řešení možnost oddělit troubu od varné desky. Můžeme si pak například pořídit kombinaci mikrovlnné trouby s grilem a horkým vzduchem.
 
Cena.
Největší výhodou samostatně stojících elektrospotřebičů je určitě jejich nižší cena. Nevýhodou je pak samozřejmě fakt, že v kuchyni zabírají více místa.
 
Zda se rozhodneme pro volně stojící, nebo vestavné elektrospotřebiče tedy nejvíce závisí na prostoru, který máme k dispozici, na našich představách o designu kuchyně a v neposlední řadě samozřejmě také na našich finančních možnostech. Hlavním kritériem při výběru elektrospotřebičů by měla být jejich spotřeba energie. Orientovat se můžeme podle energetického štítku, kterým by měly být elektrospotřebiče opatřeny.
 
Čtyři zóny.
Využití prostoru kuchyně se dá zefektivnit vhodným a ergonomickým rozmístěním elektrospotřebičů. Kuchyň lze v podstatě rozdělit na čtyři základní zóny: varnou, kterou tvoří varná deska, trouba, digestoř a mikrovlnná trouba, chladicí, která sestává z chladničky a mrazničky, umývací, jíž tvoří dřez, myčka na nádobí, případně pračka, a pracovní, kterou představuje pracovní pult.
 
Řešení rozvržení jednotlivých elektrospotřebičů a jejich umístění v prostoru kuchyně záleží na zkušenostech a konkrétních potřebách především hospodyně. Než uděláte konečné rozhodnutí, každopádně není od věci nechat si poradit ve specializovaném kuchyňském studiu, kde jistě najdete zkušené odborníky. Vyvarujete se tak některých zbytečných chyb. Troubu na pečení je například vhodné umístit do výšky očí, čímž se vyhnete neustálému ohýbání páteře. Myčku nádobí je zase dobré postavit do blízkosti kuchyňského dřezu.
 
Poraďte se v kuchyňském studiu.
Nezapomeňme, že kuchyňská studia svým zákazníkům poskytují také další službu, a tou je možnost navrhnout si předem kuchyň v počítačové podobě. Počítačový program vám umožní vyzkoušet si nejdříve virtuálně různé možnosti rozmístění částí kuchyňské linky i elektrospotřebičů. Jednotlivé návrhy tak máte možnost předem zkonzultovat s odborníky a zvolený návrh je pak zrealizován do výsledné podoby vaší kuchyně.
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011