Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Jak na koupelnu ?

Ne každý bydlí v obrovském domě s místem, kde lze vybudovat koupelnu, která bude sloužit nejen k osobní hygieně, ale také k relaxaci. V panelových domech se dnes vytrácí z malých koupelen klasické vany, které nahrazují sprchovací kouty. Tím chtějí majitelé nejen ušetřit za stále dražší vodu, ale také velmi cenný prostor.

Lázně mají odvěké využití.
Egypťané, Řekové, Římané a lidé dalších starověkých civilizací znali blahodárný vliv koupelí na zdraví člověka. Lázeň má také pro mnoho církví velký společenský význam. Ač jsou společné koupele dnes minulostí, asi málokdo zná romantičtější pocit, než trávit v perličkové lázni chvíle s partnerem za svitu vonných svíček a poslechu příjemné hudby.

Rekonstrukce koupelny.
Rezavá voda tekoucí z kohoutků, věčně rozbitá sprcha, hluk ze sousedních bytů, nevzhledné bytové jádro. Toho všeho majitele koupelny zbaví rekonstrukce. Ta však není levná ani jednoduchá. První, co si musí majitel koupelny uvědomit před samotnou rekonstrukcí, je to, jak hodně chce rekonstruovat a kolik má na celkovou změnu finančních prostředků. Druhým významným bodem je uvědomění si problému, že po dobu rekonstrukce není možno koupelnu využívat.

Je třeba si najít náhradní řešení, kde po dobu rekonstrukce bude člověk nejen relaxovat, ale i dodržovat své základní hygienické návyky.  Třetí a neméně důležitý bod je představa o budoucím vzhledu koupelny. Pokud ji majitel bytu či domu nemá, měl by se poradit s bytovým odborníkem. Ten vybere nejvhodnější a také většinou cenově nejvýhodnější řešení rekonstrukce.

Budování nové koupelny.
Budovat novou koupelnu je zcela jistě jednodušší než rekonstruovat tu stávající. Majitel nemovitosti musí brát ohledy na několik bodů stejně jako u rekonstrukce. Kromě financí se dá předejít mnoha nepříjemnostem, zejména pokud se jedná o malý prostor. „Většina rodin má v koupelně pračku. Ta se dá šikovně zabudovat tak, aby byla lehce uživatelná, ale nezabírala zbytečně moc místa. Velmi významným rozhodnutím je, zda volit pořízení vany, anebo sprchovacího koutu. Sprchovací kout se snáze udržuje a je vhodnější zejména pro starší nájemníky či majitele, kteří můžou mít v budoucnu pohybové problémy. Starší lidé jsou také šetrnější a mohou počítat s úsporou vody,“ uvedl Filip Lančík, jenž se zabývá přestavbou koupelen.

Barva a detaily.
V malé koupelně hraje každý detail svoji roli. Důležitá je barva kachlového obložení i barva celé místnosti. Část populace s oblibou volí tmavší a teplé barvy. V malých koupelnách však odborníci doporučují barvy světlé se žlutým odstínem. V malém prostoru vynikne každý nedostatek a je jedno, jestli se jedná o špatně namalovanou poličku anebo nekvalitně utěsněnou spáru. I tyto detaily musí vzít majitel prostoru, v němž má být koupelna, v potaz.

Ceny rekonstrukcí koupelen.
Každá rekonstrukce či nově vybudovaná koupelna má svoji cenu. Ta je většinou odvislá od stavebních prací, vybraného zařízení a cen použitých materiálů. Nová koupelna s vybouraným jádrem, výměnou odpadů, nábytku či elektroinstalace a novým obložením přijde majitele nemovitosti přibližně na sto tisíc korun. Za luxus je nutno připlatit, a tak i malá koupelna může přijít na několik set tisíc korun. Bez vyzdívání starého jádra stačí zájemci o rekonstrukci přibližně padesát tisíc korun.
 
Odborníci radí.
Před rekonstrukcí s většími stavebními úpravami (například vyzdění bytového jádra) potřebujete stavební povolení!

Je dobré vyžádat si revizní zprávy na provedené instalace, jelikož jsou nutné ke kolaudaci!
Rozhodněte se, zda jste schopni rekonstruovat svépomocí, anebo raději využijete služeb odborné firmy!

 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011