Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Jak na to...

Jak správně postavit sklep.

Předtím, než každý budoucí majitel začne stavět svůj dům, přemýšlí, zda má přistavět garáž, anebo podkrovní místnost. Na sklep se zapomíná, i když může být nejen vynikajícím úložištěm potravin, ale také materiálu, který chceme mít pod střechou.
 
 Ve starších rodinných domech je sklep samozřejmostí a navždy bude v paměti televizních diváků scéna ze slavného filmu Vesničko má středisková, kdy herci Labuda a Hrušínský popíjejí pivo ze sedmého sklepního schodu, jelikož je nejlépe vychlazené.

Kdy sklep stavět a kdy ne.
Pokud stavíme velký dům a nebydlíme poblíž většího vodního toku, pak máme všech pět P pro stavbu sklepa. S otázkou „a co spodní voda“ musíme přijít za nejbližším starousedlíkem, který nám jistě rád povypráví příběhy o tom, jak v tom či onom roce byla její hladina tak vysoko, že měl ve sklepě metr vody, ale že od té doby je vše v pořádku.
 
Pokud odpoví, že má spousty vody ve sklepě každým rokem, pak je bláznovství se do jeho budování pouštět. Protože utopené zavařeniny či rozbité lahve archivního vína by nikoho nikdy nepotěšily.
 
Se stavbou samotného sklepa můžeme začít po vydání stavebního povolení. Na přesně vyměřeném prostoru pod v budoucnu zastavěnou plochou začneme kopat jámu. Odborníci radí vykolíkovat si prostor, aby nedošlo k hloubení díry pro sklep mimo anebo za hranicí stavby v místech protínajících základy stavby.
 
Důležitá je klasická vodováha a několik párů silných rukou. Když už se buduje sklep, měl by být natolik hluboký, aby se v něm jeho majitel postavil a nemusel chodit shrbený. Počítat by se mělo s vyzdívkou, která o několik desítek centimetrů prostor sklepa zúží.

Sklep na celý život.
Zejména mládí je neuvážené a o tom se přesvědčil i majitel domu na Olomoucku. „Dům bez sklepa není domem. To říkával můj táta. Když jsem s kamarádem za pár dní vykopal na stavební parcele jámu a začal ji vyzdívat, tak jsem si říkal, že schody nejsou třeba, že mi bude stačit žebřík. Dnes mám dvaapadesát roků a není pro mě žádná legrace tahat ze sklepa brambory či demižóny s vínem jen rukama. Dneska už bych si zděné schůdky postavil. Za pár let si budu schopný ze sklepa vyndat sotva ‚lahváče‘ anebo kilo brambor,“. Vybudovat sklepní schody není žádný problém a postup je stejný jako u normálního venkovního schodiště.

Osvětlení, vzduch a barva.
Ve sklepě by mělo být kvalitní osvětlení. Pár metrů kabelu a jedna malá lampička udělají za dlouhá léta velkou službu. Stejné je to s barvou. Ta by měla být otěruvzdorná, protože není příjemné ze sklepa „vylézt jako sněhulák“ a venku oprašovat zbytky nekvalitní barvy z oděvu.
 
Barva sklepa by měla předcházet plísním, jež se mnohdy ve sklepě tvoří. Proto, aby bylo plísní co nejméně, je důležitý přívod a odvod vzduchu. Proto by měl mít sklep nejméně dva otvory, jejichž velikost je odvislá od velikosti sklepa.
 
Otvory by měly být opatřeny mřížkou kvůli hlodavcům, měly by zajišťovat přímý přívod vzduchu. Sklepní okénka (otvory) by neměly být budovány na straně, na níž celý den svítí slunce. Do sklepního prostoru by neměl zbytečně pronikat teplý vzduch.
 
Strop sklepa tvoří jistě několik nosníků konstrukce domu či chalupy. Přesto by měl být v takové výši, aby nehrozil jeho majiteli úraz. Mezi jednotlivé základy se dají natlouci dřevěné desky, které zarovnají strop sklepa do jedné roviny. I ty je třeba natřít kvalitní barvou.

 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011