Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Všeobecné posílení a pročištění.

Další recept na zvýšení vitality.
Smícháme 60 ml čerstvé mrkvové šťávy, 50 ml šťávy chřestové a 15 ml šťávy kopřivové. Kopřivovou šťávu můžeme nahradit šťávou z rozrazilu lékařského (na obrázku), autoři píší, že je to ještě lepší. Pije se dvakrát denně po dobu 15 dní. Podle knihy J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin 6.

Posilující koupel
Olej březový 5 gr, kůra březová 50 gr, listy eukalyptu 50 gr, jehličí smrkové 300 gr, kůra jilmová 50 gr, kůra vrbová 50 gr, citrónová šťáva 20 gr. Poznámka: březový olej a březovou kůru můžeme nahradit březovým listím, listy eukalyptu se dají nahradit několika kapkami eukalyptové silice.

Popencový sirup a jiné bylinné sirupy
Obecná příprava bylinných sirupů je tato: Natrháme květy rostliny. Na dno dostatečně velké, dobře umyté láhve se širokým dnem dáme vrstvu cukru, na ní nasypeme čerstvé květy, pak opět vrstvu cukru.

Tak pokračujeme, až spotřebujeme všechny květy, vrchní vrstvu tvoří cukr. Láhev dobře uzavřeme a dáme na teplé místo, nejlépe i slunečné a počkáme, až se cukr rozpustí. V případě, že se cukr rozpouští nesnadno, můžeme proces podpořit teplou vodní lázní (ale nevařit).

Na přípravu sirupů se dají použít i další recepty, najdete je v článku Lékové formy 1. Ze všech uvedených rostlin se dá připravit i bylinný balzám, recept je uveden v článku Jak připravit lektvar.

Popencový sirup
Popenec břečťanovitý (viz obrázek vlevo, kliknutím zvětšíte) zlepšuje trávení, tlumí průjmy, je protizánětlivý, chrání játra. Účinkuje proti bronchitidě a i proti lehčím formám bronchiálního astmatu.

Sedmikráskový sirup
Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, má vliv na močové cesty a ledviny. Působí mírně.

Pampeliškový sirup
Pampeliška podporuje trávení a látkovou výměnu, je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater, částečně rozpouští ledvinové i močové kameny. Mírně povzbuzuje, má výrazné účinky protirevmatické, snižuje hladinu krevního cukru.

Akátový sirup
Květ akátu zlepšuje látkovou výměnu, zlepšuje trávení, působí na ledviny a je proto vhodný při revmatismu, je žlučopudný, spasmolytický (zmírňuje křeče). Působí mírně.

Do boje proti zápachu.

Zápach z úst
Denně na lačný žaludek lžičku skořice v prášku, rozmíchané ve vodě.
30 g anýzu, 30 g kmínu, 30 g máty peprné. Tři lžičky přelijeme půl litrem vroucí vody, necháme stát 5 minut a přecedíme. Teplým nálevem vyplachujeme ústa.

Páchnoucí nohy
Nohy koupejte v odvaru ze směsi lžičníku, máty peprné a šalvěje. Při koupeli si přehoďte přes nohy prostěradlo a nechte nohy řádně vypařiti. Po koupeli alespoň hodinu klid. Poznámka: Nedostupný lžičník lze vynechat.

Nepříjemný nebo nadměrný tělesný pach
Tři lžičky listu šalvěje lékařské přelijeme půl litrem vroucí vody, necháme stát pět minut a přecedíme. Několikrát denně omýváme příslušné části těla.

Tři lžičky nati zeměžluči přelijeme půl litrem vroucí vody, necháme stát pět minut a přecedíme. Pijeme ráno a večer šálek teplého čaje.

Jarní očistné kúry - očista a posílení ledvin.

Ledviny vylučují odpadní látky z krve, jsou proto dalším z důležitých orgánů, na který jsou zaměřeny jarní očistné kúry.

Při sklonech ke tvoření ledvinových kamenů a písku nebo při potížích s nimi je nutno se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem šťavelanů: špenát, rajčata, angrešt, salát. Ledvinám také neprospívá přebytek sodíku, znamená to nejen přiměřeně solit, ale i vyhýbat se pravidelnému pití minerálních vod s přebytkem sodíku, tj. přes 100 mg sodíku Na+ na 1 litr. Jednotlivé očistné a preventivní kúry by měly trvat 10-20 dní.

1. Univerzální ledvinový čaj
Celík zlatobýl 4 díly, nať přesličky rolní 1 díl, nať rdesna ptačího 1 díl, nať rdesna blešníku Polygonum lapathifolium 1 díl

Základní bylina, celík zlatobýl, nesmí být v tomto případě nahrazen celíkem kanadským ani celíkem obrovským. J. A. Zentrich varuje, že v některých případech se prodává jako celík zlatobýl směs těchto druhů. Pokud není k dispozici některá z ostatních bylin, je možno ji vynechat, ale poměr celíku zlatobýlu a všech ostatních složek musí činit 1:1. Užívá se jako nálev z jedné polévkové lžíce na 250 ml vody, 3 krát denně před jídlem. Pokud nejsou ledviny v pořádku a nastanou nějaké problémy, kúru je nutno přerušit a pokračovat až po odeznění.

2. Ovsový odvar
Připravuje se z ovsa, sbíraného v době mléčné zralosti. Sklenici ovsa zalijeme 2 litry mléka, svaříme na 650-700 ml. Po přecezení se pije během dne. Kúra trvá jeden měsíc.

3. Kokoška
4-6 krát denně odvar z kokošky pastuší tobolky, po něm mírně povařený odvar ze směsi 40 g březového listu, 20 g drcených šípků, 20 g nati turanu kanadského, 10 g mateřídoušky, 10 g nati rdesna ptačího, 250 ml.

4. Čerstvá šťáva ze zelí
Denně 1-2 sklenice čerstvé zelné šťávy.

5. Čerstvá celerová šťáva
Denně 1 sklenice čerstvé celerové šťávy.

6. Pórková směs
Pórek nakrájíme na plátky a udusíme doměkka v menším množství vody. Propasírujeme a pijeme 1-2 krát denně 150 ml před jídlem.

7. Ořechový olej
Jádra vlašských ořechů podrtíme a naložíme na měsíc do stejného množství panenského oleje (lisovaného za studena). Užívá se 1 polévková lžíce před jídlem.

8. Odvar z přesličky rolní
35 g nati přesličky dáme do půl litru studené vody, 15 minut vaříme přikryté na malém plameni. Necháme 15 minut stát, denně pijeme 3-4 krát 150 ml.

9. Celík
20 g nati celíku zlatobýlu dáme do půl litru studené vody a 2 minuty mírně povaříme, necháme 10 minut stát. Pije se po celý den. Podle J. A. Zentricha
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011