Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Prostata a léčivé rostliny

Podbělový sirup proti kašli

Podběl lékařský - Tussilago farfara, patří mezi první jarní rostliny. Z jeho květů se dá jednoduchým postupem připravit sirup proti kašli.
Natrháme podbělové květy a necháme chvíli stát, aby vylezli všechny breberky, broučkové a berušky. Na dno dobře vymyté velké čtyřlitrové sklenice od okurek nasypeme vrstvu krystalového cukru. Na ni dáme vrstvu podbělových květů a vrstvy dále střídáme až vypotřebujeme všechny nasbírané květy. Při skládání květy mírně pěchujeme, cukru by mělo být minimálně tolik, kolik květů.

Láhev převážeme papírem nebo zavíčkujeme a necháme stát. Další dny kontrolujeme a občas mírně přitlačíme, aby se cukr rozpustil rychleji. Pokud i po týdnu zůstává navrchu vrstva květů, která ještě není ponořená do vznikajícího sirupu, možná bude potřeba cukru přisypat. Pak sirup přecedíme, udává se doba 6 týdnů, podle mých zkušeností lze sirup použít i po měsíci. Přelijeme do menších láhví a hlídáme, aby sirup nezkvasil, nejlepší je uchovávat v ledničce.

Zdravotní čatní
Blahodárně působí na žaludek, srdce a krevní oběh.
65 g česneku rozdrtíme, 65 g hrozinek posekáme nadrobno, smícháme a  rozetřeme. Přidáme 65 g medu a lžíci citrónové šťávy, znovu dobře promícháme. Užívá se jako třítýdenní kůra: první týden lžička denně, druhý týden přestávka a třetí týden opět 1 čajová lžička denně.

Mistrův balzám
Zvyšuje imunitu a celkově podporuje metabolismus. Doporučují se dvě třítýdenní kúry, nejlépe na jaře a na podzim. 30 g kořene  bedrníku, 25 g kořene všedobru horního, zvaného Mistrův kořen a 15 g nati ožanky kalamandry. Připravuje se jako balzám.

Pampeliškový likér na hubnutí
Ke zhubnutí je potřeba též cvičit, samotný likér to nespraví.
150 g sušeného drceného kořene (nejlépe kopaného na podzim) dáme do láhve žitné, necháme 2 týdny stát za občasného protřepávání. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Užívá se půl likérové skleničky před obědem a před večeří.

Posílení močového měchýře - močové koblihy
Recept na posílení močového měchýře, jako prevence i při jeho slabosti.
Dvě polévkové lžíce semene kopřivy (ne tedy nati ani listů !! ) smícháme s 80 g pohankové mouky a s vodou vypracujeme tekuté těsto. Na vepřovém sádle smažíme koblihy, které mažeme medem a podáváme k večeři.

Meduňkové víno pro dobrou pohodu
Používá se při neklidu a nervozitě.
V litru vína svařte po dobu 5 minut hrst čerstvých listů meduňky. Dají se použít i sušené listy, ty se ale musí před použitím napařit v páře. Pak přefiltrujeme a dobře uzavřeme. Dávkuje se po 1 likérové skleničce, před použitím přihřát. Tento recept nazývá autor skutečným všelékem pro všechny trpící. Doporučuje jej i nervózním těhotným ženám.

Likér zvaný bylinářské koště
Vymete veškeré jedy a nečistoty z těla. Recept pochází od pražského bylináře Karla.
Nechte táhnout 14 dní v půl litru dobré žitné hrst na drobno posekaných kořínků  bedrníku většího, pak sceďte a přelejte do menších čistých lahviček. Užívejte přes den každou hodinu lžíci likéru v odlívce horké vody.

Prostata a léčivé rostliny.

Zvětšená prostata neboli předstojná žláza, zbytnění prostaty, adenom prostaty - to všechno označuje stejný problém, který mohou napomoci zmírnit či vyřešit i léčivé rostliny.

Vitamín A
Je třeba dbát na dostatečný přísun vitamínu A.

Zinek
Příznivě působí potraviny s vysokým obsahem zinku, jako například ústřice, pšeničné klíčky, otruby, houby, játra, ryby, špenát, kapusta, mrkev, kukuřice, semena dýní, jablka, hrušky, kvasnice. Často se nasazuje terapie spočívající v užívání jedné polévkové lžíce rozdrcených semen tykve, nejraději v jablečném kompotu 3 krát denně po dobu šesti týdnů. Protože tato kůra podporuje zpevňování svalů, vždy ji kombinujeme s jinou léčbou, obvykle s pitím léčivých čajů.

Pyl
Mezi základní přírodní léčiva patří pyl. Používá se jednak rouskový pyl, lépe však působí pyl voštinový anebo pyl zkvašený (včelí chléb, pěrga), který je však daleko obtížnější získat.

Léčivá pylová směs
Doporučuje ruský specialista dr. Ioiriš, připravíme ji z 5 g rouskového pylu, jedné čajové lžičky medu a rozmícháme ve sklenici minerální vody ( Bílinská kyselkou nebo Rudolfův pramen).

Franěcova směs
Bylinář Rudolf Franěc používal následující směs: 4 díly nati vrbovky malokvěté, po dvou dílech nati zlatobýlu a listu kopřivy a jedním dílem nať tymiánu a kořene pampelišky (smetanky) s natí.

Vřesová směs
3 díly vřesu, 2 díly sekaných lipových větviček, 2 díly nati tymiánu, 1 díl nati celíku zlatobýlu.

Modifikace u těžších případů
Z předchozího receptu vynecháme tymián a přidáme 2 díly nati vrbovky malokvěté a 2 díly nati dobromysli.

Vrbka úzkolistá
List vrbky úzkolisté (Chamenerion angustifolium), běžné rostliny zejména lesních pasek velice příznivě ovlivňuje hypertrofii prostaty. Působí pouze asi na 40 % mužů, u ostatních je neúčinná. Tam kde zabere však má nejlepší účinky ze všech bylin.

Další předpis
Vezmeme stejným dílem květ měsíčku, květ heřmánku, kořen jehlice, nať celíku zlatobýlu, blizny kukuřice a kůru lísky. Do 600 ml vroucí vody dáme dvě polévkové lžíce směsi, 3 minuty povaříme a necháme stát půl hodiny. Pak slijeme, užíváme 6 krát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.

Lísková směs
Po 100 gramech kůry lísky a nati celíku zlatobýlu, po 50 gramech listu medvědice, kořene omanu, kořene jehlice, žlázek chmele a kořene smetanky lékařské (pampelišky) smícháme. Příprava i užívání stejně jako u předchozího receptu.

Jiná lísková směs
Další možností je smíchat 200 gramů kůry lísky, po 100 gramech kořene jehlice, lišejníku islandského (pukléřky islandské), kořene tužebníku, květu měsíčku a nati jmelí bílého, dále 50 gramů kořene smetanky. Příprava i užívání stejné jako v předchozím případě.

Jiný recept
Stejným dílem nati vrbovky malokvěté, nati vřesu a nati komonice lékařské. 1 polévkovou lžíci směsi zalijeme čtvrt litrem vroucí vody, užíváme 3 krát denně před jídlem.

Pýr plazivý
Oddenek pýru se nejčastěji používá ve směsi s natí vrbovky malokvěté, natí vřesu a natí komonice lékařské

Žlutý ledvinový čaj faráře Künzle
Je určen na problémy vylučovacího ústrojí a mimořádně působí i na zbytnění prostaty. 5 dílů celíku zlatobýlu, 3 díly nati svízele syřišťového, 2 díly květu hluchavky pitulníku (nikoliv obvykle používané hluchavky bílé, ale žlutokvětého pitulníku). 3-4 krát denně 300 ml nálevu.

Koupele
Pomáhají i horké sedací v odvaru z přesličky.

Gemmaterapie (homeopatické výtažky z pupenů)
Používá se černý rybíz, v této formě je pokládán za jeden z nejúčinějších léků.
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011