Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Příroda léčí

Cikánské recepty na nachlazení
Čtenářka Rebekah nám poslala tyto recepty. Děkujeme za ně a přejeme aby všem nachlazeným pomohl.
Horká vana s rozmačkaným česnekem, cca 2 hlavičky, drastické, ale prý účinné. Jak brzo se dá jít do společnosti si netroufnu odhadnout.

Horká vana se solí a silným nálevem z mateřídoušky a k tomu slabší mateřídouškový čaj s medem.

Další recepty pro zlepšení paměti
Paměť podporuje potrava s dostatkem jódu, který se nachází například v mořských rybách anebo mořských řasách. Také si můžete uvařit čaje z léčivých rostlin.

Nať sporýše lékařského 40 g, list rozmarýny 25 g, zelený čaj 20 g, nati vřesu 10 g, nati dobromysli 5 g. 1 a půl čajové lžičky směsi přelijeme 150 ml vroucí vody, necháme zakryté 15 minut stát. Pijeme 2-4 šálky denně.

50 g nati přesličky rolní, 30 g nati rozrazilu, 20 g listů rozmarýnu. Jednu a půl čajové lžičky směsi zalijeme 150 ml vroucí vody, necháme stát zakryté 15 minut. Denně pijeme jeden šálek. Tento recept působí též protiskleroticky a snižuje množství cholesterolu v krvi.

Bolesti zad
Na bolesti zad se také najdou některé recepty a doporučení, tento problém ale nelze řešit pouze jimi. Je nutné i cvičit (hodně), též podle zkušeností J. Janči a J. A. Zentricha pomáhá reflexní terapie a chiropraxe (prováděná člověkem, který tomu opravdu rozumí).

Bezchybnou funkci páteře  je nutno podporovat dobrým zásobováním těla jódem, vápníkem a hořčíkem. Jód obsahují velké mořské ryby (tedy ne sardinky), mořské řasy, karbinec evropský, třešně a višně ve všech podobách.

Jako prevence bolestí zad, zejména vyhřeznutí plotének se doporučují masáže s třezalkovým olejem.

Indiáni používali monardový olej na masáže při bolestech zad. Monarda, aneb americká meduňka, správně botanicky zavinutka podvojná (Monarda didyma L.) je často pěstovaná na zahrádkách i u nás - viz obrázek, kliknutím se zvětší. Olej se připraví standardním způsobem. Bolesti zad  mírní i koupele z odvaru přesličky. Jako analgetikum se může použít šťáva z bezinek nebo masáže olejem, do kterého nakapeme několik kapek silice z jalovce obecného.

Na utišení bolesti je možno použít i kopytníkovou tinkturu, 2-3 krát denně 20 kapek, nepoužívat dlouhodobě (zde se musí dodržet dávky, i když předávkování vyvolává u většiny osob mohutné zvracení, těm  ostatním hrozí otrava). Chronické bolestivé stavy lze účinně potlačit obklady z 10 ml teplého ricinového oleje (v lékárně) na dvě hodiny.

Na obklad položíme termofor nebo elektrickou zahřívací deku, zůstaneme úplně v klidu (bez knížky, televize, rozhovoru) a udržujeme celé tělo v teple. Maximální doba obkladu je 150 minut. Potíže někdy ustupují velmi rychle, již po dvou nebo třech aplikacích.

Šťáva z bezinek
Čerstvou šťávu převaříme (nepřevařená vyvolává u některých lidí nevolnost) a smícháme se 40% alkoholem v poměru 850 ml šťávy na 150 ml lihoviny, přidáme na špičku nože potravinářskou kyselinu citrónovou (bez cukru). 15 minut sterilujeme jako okurky. Dávkování je 8-10 lžic denně. Předávkování může způsobit otravu, horší je záměna s plody bezu chebdí (bez chebdí je statná, ale nedřevnatějící bylina), které mají prudké působení.

Bolesti v kříži nebo pod lopatkami (Bylinář Karel, originální znění)
Kupte si za 1 Kč bezinkový ocet, svařte jej v 1 litru vody a přikládejte obklady pokud možno horké na postižené místo.

Víno pro udržení zdraví
Nechte přes noc macerovati v litru nejlepšího bílého vína 100 g betoničky a 100 g pelyňku, sceďte a pijte denně likérovou skleničku ráno na lačný žaludek.

Betoničkou se rozumí bukvice lékařská Betonica officinalis.. Pelyňkem je v tomto receptu nejspíše pelyněk pravý Artemisia absinthium., který ovšem obsahuje jedovatý thujon. Proto pokud si tento recept připravíte, nedoporučuji užívat déle než měsíc, frťan musí být malý a jeden.

Čaj pro zlepšení paměti
10 g nati meduňky, 15 g nati zeměžluči, 15 g oddenku puškvorce, 100 g medu. Směs přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme zakryté stát až do vychladnutí. Přecedíme a rozmícháme s medem. Pijeme během dne po malých dávkách, po dobu asi 2-3 týdnů.

Dalšími prostředky jsou tinktura z jinanu dvoulaločného, nať nebo list rozmarýny, zelený čaj, nať vřesu, nať sporýše lékařského, nať světlíku lékařského, také syrový česnek anebo nálev z cesmíny paraguajské (maté) a olej ze semen pupalky dvouleté. Účinkuje tak i rozchodnice růžová a žen-šen, patřící mezi rostlinné adaptogeny.

Petrželové víno
Srdeční víno - další z receptů abatyše  Hildegardy. Užívá se při srdečních problémech jako bolesti u srdce, stařecké srdce, oběhové potíže.

Stonek petržele s natí 7 až 10 kusů,  vinný ocet 1 až 2 polévkové lžíce, med 50 až 150 g,  víno 1 litr. Petržel vařit ve směsi vína a vinného octa asi 5 minut. Pak přidat med a nechat 10 minut bublat  na malém plamínku. Hotové srdeční víno procedit přes plátýnko a slít  horké do vyvařených láhví a hned uzavřít.

Tohoto vína se užívá 2 až 3krát denně jedna plná  likérová sklenka. Při obtížích s usínáním je  možné zvýšit večerní dávku na půl šálku, protože varem klesl obsah alkoholu na úplné minimum.
1  
2  
3  
4  
5  
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011