Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Příroda léčí

Žaludeční a dvanácterníkové vředy.
Použijeme lékořici. Do šálku nasypeme 1 lžičku lékořice, zalijeme vřelou vodou a necháme vyluhovat. Pijeme třikrát denně. Nedoporučuje se ale dlouhodobé užívání!!!.

Když zebou mohy.
Připravíme si koupel ze 3 lžic dubové kůry, 2 lžic soli, 2 lžic octa a 2,5 litru vody. Vaříme 10 minut nalijeme do umyvadla a nohy v něm máčíme nejlépe před spaním.

Pocuchané nervy.
Je dobré si připravit odvar z pampelišky (používá se celá i s kořeny). 1 lžičku byliny přelijeme studenou vodou a necháme povařit. Scedíme a pijeme. Pampeliška obsahuje hořčík, který nám s nervovými potížemi určitě pomůže.

Zácpa.
Nálev z čerstvé bazalky. Listy spaříme horkou vodou a necháme vyluhovat. Pijeme třikrát denně šálek.

Na povzbuzení činnosti jater.
Pijeme čaj ze sedmikrásky, který připravíme tak, že dvě lžičky květů a listů spaříme 250 ml vody a necháme vyluhovat 10 minut.

Ledviny.
Připravíme si čaj ze 40 g lipového květu,30 g řebříčku a 30 g třezalky. Pijeme třikrát denně.

Menopauza.
Zabírá červený jetel. Obsahuje izoflavony, které mají podobné účinky, jako pohlavní hormony.

Osvěžení.
Čaj ze 30 g sušených borůvkových listů, listů lísky a máty smíchat s 5 g citrónové verbeny a 5 lístků šalvěje. Z této směsi dáme jednu navršenou lžičku do hrnku a přelijeme horkou vodou. Necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Přisladíme medem a přidáme plátek citrónu. Můžeme pít i jako čaj ledový.

Na probuzení.
40 g hlohu, 20 g bezu, 20 g šalvěje, 10 g rozmarýnu, 10 g majoránky. 1 lžičku směsi přelijeme šálkem horké vody, necháme vyluhovat. Můžeme sladit medem.

Na dobrou noc.
40 g kořene kozlíku lékařského, 20 g chmelových šišek, 20 g mučenky, 15 g máty, 5 g rozmarýnu. Na jeden šálek spařit horkou vodou 1 až 2 lžičky směsi a nechat vyluhovat 5 až 10 minut.

Při prvních známkách nachlazení.
Pijeme zázvorový čaj. Několik plátků čerstvého kořenu povaříme, slijeme, osladíme medem a ihned vypijeme. Spolehlivě ničí bakterie.

Nízký tlak a závratě.
Pomůže koupel nohou ve vodě teplé 42°C s několika kapkami rozmarýnového oleje. Po koupeli navlékneme teplé ponožky.

Pleť vyčistí.
Spolehlivě čerstvá dužnina ananasu, kterou potřeme pokožku a necháme působit 20 minut, poté opláchneme vlažnou vodou. Odstraňuje i drobné vrásky.

Posílení vlasů.
Lžíci sušených březových listů a levandule naložíme do ovocného octu a necháme v uzavřené láhvi vyluhovat asi týden. Potom slijeme, přidáme několik kapek levandulového oleje. Před použitím ředíme s vodou v poměru 1:2. Roztok vmasírujeme po umytí do vlasů a nesplachujeme.
1  
2  
3  
4  
5  
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011