Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Příroda léčí

Pilát lékařský na žaludek.
Čerstvá šťáva čistí střeva, zlepšuje funkci jater a sleziny. Čaj posiluje srdce, podporuje vykašlávání hlenů a látkovou výměnu. Působí i na zlepšení psychiky  a klidný spánek. Odvar pijeme čtyřikrát denně po dvou lžičkách. Při zevním používání je výborný na opary a proti „koutkům". V koupeli působí pozitivně i proti kožním chorobám a ekzémům. Při melancholii a neklidu si připravíme nálev z 15 g natě na půl litru vody, který pijeme po lžících celý den. V jarních měsících z něho můžeme připravit salát pro jarní očistnou kůru.

Podbělový med na astma a průdušky.
Hrst květů povaříme ve dvou litrech vody a necháme přes noc vyluhovat. Potom scedíme a přidáme na jeden litr tekutiny kilo cukru a vaříme do zhoustnutí.

Ovsovka proti jarním chmurám.
1 litr ovsa přelijeme 1,5 l vody a vaříme tak dlouho, až nám zůstane litr odvaru. Ten scedíme, přidáme 2 lžíce medu, 3 lžíce silného šalvějového čaje a lžíci jitrocelového sirupu. Pijeme 100 ml nápoje dvakrát denně.

Česnáček lékařský.
Zlepšuje spalování tuků proto se hodí pro léčení žlučníku a slinivky. Pro velice dobré desinfekční účinky je dobrý k léčení močových cest a při potížích cest dýchacích. Hodí se ke žvýkání při zánětech úst a jako koření do zeleninových salátů. Sbírá se celá nať v květu.

Únava a vyčerpanost.
Pomáhá levandulový masážní olej. Dopřejeme si dvacetiminutovou koupel, důkladně se vysušíme ručníkem a olej vetřeme do pokožky. Alespoň na hodinu ulehneme do postele. Pomáhá také čaj z rozmarýnu. 1 lžičku sušené bylinky zalijeme 250 ml vody a přivedeme k varu. Krátce povaříme a necháme chvíli vyluhovat. Scedíme a pijeme dvakrát denně jeden šálek.

Kocovina.
Pomůže skvělý mátový olej. Kapku oleje rozetřeme mezi prsty a jemně si jím namasírujeme spánky. Potom přidáme několik kapek do sprchového gelu jímž se umyjeme. Vše završíme studenou sprchou. Budeme se cítit jako znovuzrození.

Zažívací potíže.
Popíjíme třikrát denně čaj ze sušených květů měsíčku lékařského. Ten prospívá i pokožce.

Zánět močového měchýře.
Potíže zmírňuje čaj z kopřivy, který pijeme šestkrát denně. Povzbuzuje ledviny, měchýř se důkladně propláchne a snadněji vyloučí choroboplodné zárodky.

Kašel.
Pijeme několikrát denně tympánový čaj, který ničí choroboplodné zárodky a rozpouští hleny. Lžíci tymiánu přelijeme 250 ml horké vody a necháme 5 minut vyluhovat.

Plíseň na nohou.
Zbavit se jí můžeme pravidelnou šalvějovou koupelí.  Asi 5 lžic šalvějových lístků (i sušených), přelijeme 2.litry vařící vody, necháme zchladnout a nohy do odvaru asi na 10 minut ponoříme.

Bolest hlavy.
Použijeme obklad připravený ze 150 ml vody a několika kapek aromatického cypřišového oleje.Ve směsi máčíme bavlněný šátek a přikládáme na obličej. Pomůže i čaj z vrbové kůry. Pijeme pět až šest šálků denně.1 lžička nasekané kůry se nechá vyluhovat v šálku horké vody.

Bolest zubů.
Stačí když budeme několikrát denně žvýkat několik kusů koření hřebíčku. Můžeme také dásně potírat hřebíčkovým olejem.

Při nespavosti.
Pomůže vypít před spaním meduňkový čaj oslazený medem.
1  
2  
3  
4  
5  
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011