Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Léčivé rostliny na bolest v krku

Bolest v krku
Které léčivé rostliny nám pomohou, když nás trápí bolest v krku?
Rostliny vhodné ke kloktání: šalvěj, popenec, dobromysl, dubová kůra, heřmánek, kdoulová semena, kontryhel, lékořice, pukléřka islandská, majoránka, tymián, ostružiník, mateřídouška, mochna nátržník, proskurník (macerát), toten krvavec, úročník bolhoj, yzop.

Recept na kloktadlo: stejným dílem květ měsíčku, nati tymiánu, listu šalvěje, na 250 ml nálevu přidáme čajovou 1 lžičku šalvějové tinktury.

Výtěr krku: konec špejle omotáme vatičkou a na ni nakapeme tea tree oil anebo čerstvou šťávu z  aloe a vytřeme tím bolestivá místa v krku.

Nálev k pití: květ černého bezu a lípa, stejným dílem, s medem nebo tužebník jilmový (vyvolává pocení).

Macerát k pití: plody jeřábu, proskurník lékařský.

Doporučení ke stravě: hodně syrového česneku, syrové cibule, syrového křenu, hořčice, přebytek vitamínu C (pomeranče, citróny, paprika, rakytníkový sirup atd.).

Další možnosti: kopřivový nálev, plody černého rybízu (nejsou-li čerstvé, alespoň zavařenina), tinktura z lichořeřišnice nebo syrové listy lichořeřišnice, jitrocelový sirup, mléčný odvar fíků (též jako kloktadlo), celkové posílení imunity.

Recept na kašel
Kolem nám nějak řádí choroby, takže recept na kašel se bude hodit.
2 polévkové lžíce kořene proskurníku lékařského (někdy je tato rostlina nazývána ibiškem, ale ibišek je jiná rostlina s jinými účinky), 2 lžičky anýzu a 2 lžičky fenyklu dáme do 1 litru vody. 30 minut povaříme, ihned zcedíme. Pije se teplý se lžičkou medu. Zbývající část je nutno po vychladnutí vždy ohřát.

Angína a bolest v krku
Čtyři recepty na bolest v krku od Dr. Dimitera Pamukova.

1. 100 g nati řepíku, 50 g listu borůvky, 30 g semene lnu

2. 100 g květu heřmánku, 50 g nati jitrocelu kopinatého, 50 g nati bazalky

3. 100 g nati řepíku, 100 g květu heřmánku

4. Po 50 g květu heřmánku, plodu koriandru, kořene omanu, kořene kostivalu, listu šalvěje

Příprava a aplikace všech receptů:
Do 400 ml vroucí vody přidáme 1 polévkovou lžíci směsi. Vaříme 5 minut, necháme stát 2 hodiny a přecedíme. Odvar používáme na výplachy a kloktání 5 krát denně každé 3 hodiny. Léčení pokračuje ještě 10 dní po vymizení bolesti v krku.

Nervové sušenky - technologie a dávkování.
Protože se vyskytly různé problémy a nejasnosti s technologií přípravy a s dávkováním nervových sušenek, chci je vyjasnit v tomto článku.

Nervové sušenky abatyše Hildegardy
Základní recept v originálním znění podle abatyše Hildegardy najdete ve člénku Nervové sušenky. Těsto může být připraveno podle běžného receptu na sušenky, množství vajec, cukru a tuku si můžete přizpůsobit svým rodinným stravovacím zvyklostem. Jediné na čem záleží je poměr muškátového oříšku, skořice, hřebíčku a více méně i mouky.

Dávkování:
Dávkování sušenek záleží na jejich velikosti. Upekla jsem si je taky a zjistila jsem, že odhadnout velikost sušenky tak aby měla váhu 15 g je poměrně těžké. Proto jsem vytvořila jiný způsob dávkování, kdy jediné co musíte udělat je znát váhu muškátového oříšku, které jste dávali do těsta, sušenky vytvořit stejně velké a po upečení je spočítat. Pak váhu muškátového oříšku a počet sušenek dosadíte do programu (program je k dispozici v sekci pro stažení), který spočítá maximální denní dávku sušenek.

Denní dávka je opravdu velmi závislá na velikosti sušenek, například pokud uděláte sušenky z plné dávky (45/45/10 na 1 kg mouky) a upečete 570 malých sušenek, pak je maximální denní dávka 30 kusů. Pokud je upečete velké a bude jich jen 100 kusů, maximální denní dávka je 5 sušenek.

Pomůcky pro vážení:
185 kusů hřebíčku na 20 g
93 kusů hřebíčku na 10 g
46 kusů hřebíčku na 5 g
1 muškátový oříšek váží asi 3 g, tj. 15 kusů muškátového oříšku na 45 g

Zastrašené víno
Proti hněvu, vzteku a prchlivosti. Další z receptů abatyše  Hildegardy. J. A. Zentrich doporučuje použít víno bílé.

Víno 50 ml, studená voda 20 ml
Víno uvést do varu a rychle zchladit studenou vodou. Toto „hašené" víno pít v případě potřeby. Rád bych prchlivým lidem doporučil pít toto víno jako lék každý den ráno i večer; protože se víno prudce vaří, většina alkoholu uteče a je tedy možné pít je bez nebezpečí. Podle potřeby je možné toto množství zvýšit nebo snížit.

Doplňková léčba: Pouštění žilou, sivesanový prášek, špalda, nervové sušenky.
Viz též „Dna", protože dna a prchlivost se zpravidla doprovázejí. Podle knihy R. Schillera: Svatá Hildegarda a její léčebné metody.

Kašel, chrapot a pastinák
Všude kolem řádí nachlazení, kašel, chřipka a další choroby. Pastinák nám může pomoci.

Mléčný odvar
Dva kořeny pastináku jemně nastrouháme a v jednom litru mléka vaříme mírným varem 12 minut. Přecedíme a přidáme tři polévkové lžíce cukru. Užívá se každou půlhodinu jedna polévková lžíce. Působí i při tuberkulóze a zánětech plic.

Pastinákový likér
Kořen pastináku jemně nastrouháme a dáme do skleněné nebo porcelánové misky. Přidáme trochu studené vody, aby vznikla kaše. Necháme stát tři hodiny a pak vymačkáme. Šťávu nalijeme do 40% alkoholu (vodky), můžeme přidat chmel. Za občasného protřepání (asi 1-2 krát denně) necháme stát 10 dní, přefiltrujeme. 70 g kořene pastináku na 150 g (175 ml) 40% lihu. Užívá se po lžičkách, asi 2-4 krát denně.

Pastinákové víno
Z pastinákové šťávy připravené stejným způsobem můžeme připravit i víno. Připravuje se obvykláým způsobem jako domácí víno (cukr, kvasinky atd.)

Posílení před operací
Recept abatyše  Hildegardy  na vnitřní zranění a na posílení před operací.

„Kdo však utrpí zranění uvnitř těla, ať už je zraněn kopím, nebo utrpěl vnitřní zranění, ať připraví prášek z řebříčku a ten vypije v teplé vodě. A když je mu pak lépe, ať bere tento prášek v teplém víně, dokud není vyléčen".

Řebříčku dvakrát na špičku nože, voda a později víno 1/8 litru.
Dvakrát denně pít řebříčkový prášek rozmíchaný v teplé vodě. Když dojde ke zlepšení stavu, rozmíchat prášek ve víně a pít dvakrát denně.

Očekává-li -li nemocný operační zákrok, je nutné užívat řebříčkový prášek preventivně před operací, a to jednou denně na špičku nože v likérové sklence teplé vody.

Po operaci užívat prášek 3 až 4 dny v teplé vodě. Pokud již pacient cítí zřetelné zlepšení, lze prášek užívat ve víně - jak už bylo předtím popsáno.

Tento způsob léčení vnitřních zranění se má kombinovat s obklady z řebříčku. Lékaři jsou zpravidla překvapeni, jak rychle pokračuje hojení rány, nasadíme-li včas řebříčkový prášek. Často si tak lze ušetřit několik dní pobytu v nemocnici.

Ruský recept na horečku - obklady
Vodka a do ní vymačkat citrónovu šťávu, namočit kapesníky, omotat zápěstí a kotníky. Velice rychle snižuje horečku. Samozřejmě měnit obklady a pokračovat až do snížení na přijatelnou teplotu. Funguje to opravdu rychle.

Poznámka Ivany Paukertové: Při horečce se také doporučují obklady nebo omývání čela, dlaní a chodidel jablečným nebo obyčejným octem.
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011