Tapety na plochu a něco navíc

Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011

Bylinné čaje a přípravky

Olšová mast na hemoroidy.
Vezmeme stejným dílem cibuli, mrkev a olšové listí. Mrkev a cibuli nastrouháme na jemném struhadle, olšové listí nakrájíme na drobné kousky. Vše vložíme do sádla roztaveného na vodní lázni, dále zahříváme asi 10 minut, mícháme. Pak odstavíme a přecedíme. Můžeme také nechat ztuhnout, uložit do ledničky a druhý den opět zahřát na vodní lázni a teprve poté přecedit. Sádla by mělo být váhově asi tolik co ostatních přísad nebo o málo víc.

Skladuje se v temnu a chladnu, má menší trvanlivost než jiné masti, proto nedoporučuji připravovat najednou velké množství. Mast jsem osobně zkoušela, jakmile začne smrdět po rozkládající se cibuli, je opravdu nutno připravit čerstvou. Ale olšové listí je dobře dostupné od dubna do listopadu a na zimu se dá nasušit a mast připravovat ze sušených listů. Čerstvé jsou ovšem lepší.

Vegetariáni, kteří mají výhrady proti použití sádla nebo si mohou připravit vlastní masťový základ ze včelího vosku, lanolínu, oleje anebo zakoupit vhodný masťový základ v lékárně.

Jarní pročištění s kopřivou.
Na pročištění se používá odvar z kopřivy dvoudomé: 20 g čerstvých nakrájených kořenů kopřivy dáme do půl litru studené vody, přivedeme k varu, přikryjeme a mírně vaříme 8 minut. Necháme 10 minut stát, přecedíme a pijeme.

Doporučená denní dávka je právě půl litru odvaru, vypít během dne po částech, na dosažení žádaného účinku pijeme delší dobu – několik týdnů. Nejvhodnější doba pro sběr kopřivového kořene je březen a duben nebo říjen a listopad. Podle J. A. Zentricha

Topolové recepty.
Výplach úst odvarem z topolových listů se odedávna podával jako pomocná léčba při koktání, což se nověji vysvětluje jako ovlivňová­ní jemných nervových reakcí jazykových nervů.

Při revmatismu doporučujeme odvar: 30 gramů čerstvých pupenů dáme do 1 litru studené vody, přivedeme k varu a pak 3 minuty velmi mírně vaří­me. Odstavíme, necháme 10 minut luhovat a přecedíme. Pijeme přes den po doušcích až 4 šálky.

Při plicním emfyzému užíváme topolo­vé kapky: 20 gramů pupenů dáme do 100 ml lihu 85% (viz lékáren­ský spiritus concentratus) a necháme 7 dnů macerovat, pak přecedí­me, pupeny vylisujeme a jemně zfiltrujeme. Užíváme 3krát denně 30 kapek ve sklenici vlažné vody, před jídlem.

Při chronické bron­chitidě dobře působí topolové víno: 70 gramů mírně pomačkaných pupenů dáme do litrové láhve sladkého dezertního vína. Necháme nejméně 7 dní macerovat, pak přecedíme a pupeny vymačkáme. Pře­filtrujeme, nejlépe přes kávový filtr a uskladníme v chladnu. Den­ně před obědem a večeří pijeme 1 až 11/2 likérové odlivky.

Na rány, vykloubeniny, zhmožděniny apod. působí dobře topolová kořalka: 1 díl pomačkaných pupenů smícháme se 4 díly alkoholu 70%, a ne­cháme 8 dnů macerovat při občasném protřepání. Pak dobře profil­trujeme a vtíráme podle potřeby do pokožky v místě potřeby. Vnitřně užíváme 3 krát denně 20 kapek na cukr nebo do vody proti vnitřní­mu krvácení, bolestem v hrudníku a potížím s močovým měchýřem.

Topolové pupeny tvoří jeden z nejúčinnějších gemmoterapeutic­kých prostředků. Zevně se doporučuje především do hojivých mas­tí, zejména v kombinaci s natí vlaštovičníku a květem měsíčku. Vnitřně jej doporučujeme k léčbě svalových křečí, zpravidla v kom­binaci s hořčíkem. Léčí také poruchy výživy pokožky a sliznic. Je lékem při zvýšené krvácivosti, způsobené nedostatkem nebo špat­nou funkcí krevních destiček. Gemmoterapeutická doba léčby topo­lovými pupeny má trvat 3 až 5 týdnů, léčba zvýšené krvácivosti 6 až 8 týdnů, nikdy ne déle. Je třeba sledovat krevní obraz a hodnoty Quickova testu, krvácivosti a srážlivosti, pro nebezpečí vzniku trom­bů. Eventuálnímu vzniku tromboembolie lze účinně předcházet například podupáváním nohama, tleskáním a podobnými rytmic­kými pohyby.

Homeopaticky zpracováváme pupeny, které se u jednotlivých druhů topolu příliš neliší. Upravujeme podle §2 lihem 80% a dále ředíme až na potenci D3 lihem 30%. Obecně používáme v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 6 kapek, před jídlem. Užívá se při obtížích močových cest a močového měchýře, střevních potížích, ja­terních a zažívacích potížích a hemeroidech.

Topolová mast na hemoroidy.
Pupeny topolu rozdrtíme a vložíme do sádla roztaveného na vodní lázni. Na vodní lázni dále zahříváme 10 minut, mícháme. Pak odstavíme a přecedíme. Můžeme také nechat ztuhnout, uložit do ledničky a druhý den opět zahřát na vodní lázni a teprve poté přecedit. Poměr by měl být asi polovina pupenů co sádla, pupenů může být i víc.

Vegetariáni, kteří mají výhrady proti použití sádla mohou připravit stejným způsobem topolový olej, pokud sádlo nahradí olivovým nebo jiným vhodným olejem nebo si mohou připravit vlastní masťový základ ze včelího vosku, lanolínu, oleje anebo zakoupit vhodný masťový základ v lékárně. Mast se používá též na vyrážky, rány, spáleniny, při dně a revmatismu.
1  
2  
3  
4  
 
Datum poslední aktualizace: 15. Srpna 2011